Lekki magazyn – znaczenie i zalety

Ekonomia ponad wszystko

Każdy dobry manager powinien kierować się zdrowym rozsądkiem. Przez zdrowy rozsądek rozumiemy oczywiście świadomość potrzeb ekologicznych, finansowych i wydajnościowych przedsiębiorstwa oraz klientów. W przypadku magazynów ma to dodatkowe znaczenie, gdyż nie wszystkie przedsiębiorstwa pracują ze szczytową wydajnością przez 12 miesięcy w roku. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem może okazać się implementacja lekkiego magazynu – wynajem miejsca na hali, leasing palet, regały półkowe lub paletowe, wózków widłowych, zakup tańszego asortymentu tj. pojemniki plastikowe, czy prostsze maszyny.

Leasing palet

Wszystko co będziemy chcieli składować musimy gdzieś przechowywać. Istnieje wiele możliwości, od skomplikowanych regałów w automatycznym magazynie, przez tanie pojemniki plastikowe, a kończąc na paletach. Najpopularniejsze jednak są zdecydowanie  regały półkowe i paletowe. Palety pod względem kosztów mieszczą się po środku, jednak gdy nasza działalność jest okresowo bardziej nasilona, wtedy optymalnym rozwiązaniem jest leasing palet, które możemy używać przez dany okres czasu, a potem zwrócić – lub wykupić na własność. Istnieje wiele firm, które utrzymują się tylko z wynajmu palet, nie prowadząc ich sprzedaży.

Wynajem hali

Gdy już zdecydujemy się na leasing palet, czy pojemniki plastikowe – wszystko to musimy zamieścić w magazynie. No właśnie, jakim magazynie? Jeśli nie planujemy budowy, a zakup gotowego rozwiązanie mógłby okazać się zbyt obciążający dla firmy warto rozważyć wynajem hali. Wynajmować można całą halę na wyłączność przedsiębiorstwa lub powierzchnię magazynową, co jest szczególnie opłacalne, jeśli nasze potrzeby magazynowe nie są znaczne. Następnie trzeba go jednak wyposażyć w m.in. regały półkowe lub paletowe i wózki transportowe.

Lekki magazyn na start – co dalej?

Gdy już implementacja lekkiego magazynu udała się, a wszystko działa tak jak należy warto zadać sobie pytanie – „co dalej?”. Należy mieć na uwadze przyszłość firmy oraz jej dalsze plany, regały półkowegdyż z początku lekki magazyn może być idealnym rozwiązaniem, to na dłuższą metę, gdy rozwiniemy przedsiębiorstwo istnieje szansa na brak potrzebnej funkcjonalności. Istotne jest rozważenie tego już przed implementacją lekkiego magazynu, zaś jeśli za kilka lat inwestycja ma zacząć przynosić straty zaleca się odkładanie środków finansowych lub umowy leasingowe z możliwością wykupu hali, bądź palet i wózków widłowych po danym okresie czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + 12 =